Sensoplastyka

SENSOPLASTYKA – to szczególna plastyka sensoryczna. Wpływa ona na stymulacje wszystkich zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku. Zajęcia przede wszystkim wspierają samodzielność, wspierają rozwój zmysłów, uczą wychodzenia ze schematów, poznawania nowych form wyrazu, wspierają rozwój poznawczy, wzmacniają wiarę we własne możliwości, pokazują, że można wprowadzać zmiany, ulepszenia, eksperymentować, a co najważniejsze: nie stwarza ograniczeń w absolutnie żaden sposób.

Plastyka sensoryczna to mnogość faktur, tekstur, smaków oraz cała paleta barw. Wszystkiego można dotknąć, spróbować łączyć, a dodatkowym plusem jest fakt, że sensoplastyka opiera się na wykorzystaniu technik arteterapeutycznych – działania sensoplastyczne sprzyjają relaksacji.

Dzięki kolorowej stymulacji wpływa się na wiele aspektów rozwoju dzieci:

• wspieranie rozwój zmysłów,

• wpływanie na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),

• poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa.

1.Cel główny:

• wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną

2. Cele szczegółowe:

• Wspieranie rozwoju zmysłów.

• Rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni).

• Budzenie ciekawości poznawczej.

• rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej , umiejętności ruchowych, kształtowanie psychomotoryki oraz sprawności manualnych

3. Planowane osiągniecia:

Dziecko:

• potrafi uwalniać naturalną ekspresję twórczą,

• dąży do samodzielności,

• potrafi czerpać satysfakcję z kreatywnego działania,

• doświadcza sukcesy w realizacji swoich pomysłów,

• pozna nowe formy wyrazu i działań artystycznych,

• potrafi współdziałać w celu osiągnięcia zamierzonych planów,

• wzmocni wiary we własne możliwości.

Temat*:

Opis:

1. Masa solna

Twórcze wykorzystanie dłoni w zabawach plastycznych z zastosowaniem masy solnej

2. Deszczowa chmurka

Zabawa plastyczna, mała motoryka, terapia ręki

3.Piłeczka sensoryczna z balonami

Piłeczka sensoryczna z balona to prosty pomysł na samodzielne przygotowanie piłeczek o różnorodnej zawartości.

4. Rosnące farby

Masy plastyczne dla dzieci do malowania. Masa po wypieczeniu wysycha, twardnieje i unosi się i tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia

5. Piankolina

6. Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości.  Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, powoli zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.

7. Kolorowy lód

Malowanie kolorowym lodem po kartce

8.Slime i glutki

Slimy pozwalają nie tylko na eksperymentowanie i tworzenie różnych wariacji na ich temat, ale również inspirują do różnych kreatywnych zabaw

9. Kolorowy ryż

Zabaw ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać…

10.Sensoryczny tablet

Woreczek wypełniony żelem oraz koraliki.