Nawigacja

Terminy zajęć w roku 2021/2022 Elementy pedagogiki Marii Montessori Zajęcia logopedyczne Rytmika Kółko plastyczne Zajęcia teatralno recytatorskie z elementami języka angielskiego Zajęcia doświadczalne Sensoplastyka Matematyka wg Gruszczyk- Kolczyńskiej Zajęcia kształcące kompetencje emocjonalno- społeczne Mały globtrotter - kółko geograficzne Zajęcia kreatywne Kółko taneczne Zajęcia wokalne Zajęcia czytelnicze

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia kreatywne

Barbara W.

Zajęcia kreatywne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych i technicznych

W przedszkolu zajęcia plastyczne, techniczne pełnia szczególna rolę. Kształtują i rozwijają wrażliwość na piękno kształtów i barw otaczającej rzeczywistości. Wzbogacają aktywność umysłową, pobudzają wyobraźnię i wyzwalają inicjatywę twórczą, kształtują osobowość oraz wzbogacają przeżycia. Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka. Podstawą skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Jak pokazuje praktyka kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywanie w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania.

W procesie tworzenia dziecko doznaje silnych przeżyć, a w swoich pracach ujmuje własne myśli i uczucia. Natomiast nauczyciele poprzez rysunek i inne prace plastyczne poznają swoich wychowanków, ich emocje, aktualne samopoczucie, lęki, radości, rozwój intelektualny, zainteresowania. Jednym z celów pracy z dzieckiem w tym zakresie jest umożliwienie mu aktywnego poznania świata zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami i dążeniami. Należy przy tym pamiętać, że każdy jest indywidualnością i może odbierać świat na własny, niepowtarzalny sposób.

 

  1. Cel główny:

Kształtowanie i rozwijanie umiejętności twórczych oraz uzdolnień plastycznych dzieci poprzez różnorodne działania artystyczne.

 

  1. Cele szczegółowe:

Pobudzanie umiejętności, ekspresji i wrażliwości plastycznej u dzieci.

Rozwijanie twórczej postawy, kreatywności oraz poczucia estetyki.

Umożliwienie poznawania różnych technik plastycznych.

Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnym materiałem plastycznym.

Wzbudzanie zainteresowania rozmaitymi wytworami artystycznymi m.in. malarstwem, rzeźbą.

Aktywizowanie przekonania we własne zdolności, możliwości oraz umiejętności.

  1. Planowane osiągniecia:

Dziecko:

wykorzystuje różnorodne materiały i techniki plastyczne,

wyraża swoje przeżycia, emocje w różnorodnych formach plastycznych,

interesuje się sztuką i jej wybranymi dziełami: rzeźba, obraz

umie pracować w zespole,

rozmawia o tym, co widzi i spostrzega,

dostrzega treść i formę oglądanych dzieł.

  1. Tematy zajęć (realizacja w dowolnej kolejności):


 

Temat:

Opis:

  1. Rzeźby z masy solnej

W misce mieszamy ze sobą wodę, sól, olej i tyle farby bądź barwnika, by uzyskać pożądany kolor ciasta. Można również pozostawić je białe. Stopniowo dodajemy do mieszaniny mączki kukurydzianej i mąki, aż ciasto osiągnie konsystencję ciasta chlebowego. Wykładamy je na stolnicę lub deskę do krojenia i wyrabiamy. Masę solną używamy do tworzenia modeli, rzeźb o dowolnej tematyce łącząc ją z innymi materiałami plastycznymi lub przyrodniczymi.

  1. Malowanie kamieni

Do wykonania tej techniki potrzebne są, umyte uprzednio, kamienie. Mogą być niemal dowolnej wielkości, jednak takie, by łatwo było je dziecku trzymać w rączkach. Najistotniejszą cechą, która decyduje o powodzeniu tej metody, jest właściwa zwilżalność ich powierzchni. Kamienie o powierzchni zbyt gładkiej, nie dają się malować, farba łatwo się ściera i odpada. Zadaniem dzieci jest wymalowanie kamieni wg własnego pomysłu lub na temat podany przez nauczyciela (mogą to być różne owady, przedmioty, kwiatki itp.). Gotowe „klejnoty” powlekamy zwykle lakierem bezbarwnym.

  1. Metoda paluszkowa

To rodzaj stemplowania palcami, polega na delikatnym zanurzeniu “poduszki” palca w farbie plakatowej, a następnie na przeniesieniu farby na papier. W zależności od słyszanej muzyki siła nacisku, odbitki będzie słabsza lub bardziej wyrazista. Podczas tworzenia pracy można wykorzystać kilka kolorów, pamiętając podczas zmiany farby o oczyszczeniu palca z farby wcześniej stosowanej.

  1. Malowanie widelcem

Wykorzystujemy do tej techniki farby plakatowe w tubach. Wyciskamy farbę do miseczki, dodając odrobinę wody. Zanurzamy widelec i malujemy nim różne wzory na kartce bloku technicznego.

  1. Malowanie na cukrze

Na tackę wysypujemy cukier najlepiej gruboziarnisty i rozprowadzamy go w taki sposób, aby równomiernie pokrył całą powierzchnię. Z brystolu wycinamy szablon o określonym kształcie (np. jabłko, gruszka, serce, parasol). Szablon smarujemy dokładnie klejem i posmarowaną stroną kładziemy na powierzchni cukru. Po wyschnięciu powierzchnię pokrywamy

farbami plakatowymi.

  1. Rysowanie świecą

Do rysowania świecą najlepiej nadają się świece kolorowe. Są lepsze, bo rysunek jest bardziej widoczny na białym papierze. Na kartce papieru świecą rysujemy dowolny rysunek. Całość malujemy farbą akwarelową dobrze rozpuszczoną w wodzie. Najlepiej nadają się do tego farby ciemne.

  1. Malowanie na wilgotnym papierze (mokre w mokrym)

Kartkę z bloku rysunkowego nawilżamy wodą. Na mokrej powierzchni malujemy akwarelami. Kolory powinny się zlewać i łączyć ze sobą, tworząc jednocześnie ciekawe wzory. Obrazek po wyschnięciu ma bardzo delikatne barwy i lekko zaznaczone kontury przedmiotów. Technikę tę można wykorzystać, przygotowując papier do wycinanek lub jako tło obrazu. Można też arkusz białego papieru mocno zgnieść i dopiero zmoczyć w wodzie, a następnie wyciągnąć, rozłożyć i malować po powstałej fakturze. Wyciągamy, rozkładamy i malujemy. Na koniec pracę można przykleić na arkusz brystolu i umieścić w ramce.

  1. Wydrapywanka na plastelinie

Na kartkę z bloku technicznego nakładamy kawałki plasteliny (najlepiej w jednym kolorze, raczej ciemnym) i rozprowadzamy je palcami w różnych kierunkach – aż do uzyskania jednolitej powierzchni. Po zapełnieniu całej kartki wydrapujemy w plastelinie za pomocą zapałek, wykałaczek lub przyciętych patyczków dowolne wzory. Całość można utrwalić lakierem bezbarwnym.

  1. Rysowanie nitką

Przygotowujemy nitki różnej grubości oraz farby w kilku kolorach. Wybraną nitkę zanurzamy w farbie, unosimy ją nad kartką i energicznie puszczamy. Nitka przybiera dowolny kształt. Nakrywamy ją drugą czystą kartką. Pracę przyciskamy ciężkim przedmiotem i powoli wyciągamy nitkę. Następnie rozdzielamy kartki. Działania można powtórzyć kilka razy, zanurzając nitki o różnej grubości w farbach o dowolnych kolorach.

  1. Kasztanowe twory

Przygotowujemy kasztany różnej wielkości, plastelinę w wielu kolorach oraz zapałki. Dzieci wybierają co chcą wykonać (np. ludzik, ślimak, piesek itd.). Po wybraniu dzieci robią wałki z plasteliny, które następnie zostaną połączone z kasztanami za pomocą zapałek.


 


 

Aktualności

Kontakt

  • Niepubliczne Przedszkole Angielska Chatka
    I oddział ul. Begonii 4, Tychy
    II oddział Al. Bielska 85/2, Tychy
  • 693 374 734

Galeria zdjęć