Pomóż mi zrobić to samemu (Maria Montessori)
W naszym przedszkolu stosujemy elementy pedagogiki Marii Montessori takie jak lekcje ciszy i ćwiczenia dnia codziennego.
Cwiczenia ciszy oddzielają nas na chwilę od codziennych hałasów i pośpiechu. Pomagają dziecku odnaleźć wewnętrzny spokój, ułatwiają skupienie, bardziej efektywną pracę oraz rozwijanie umiejętności samodyscypliny.
Przyniosłam wam małego nauczyciela
Tak oto Maria Montessori opisuje swoje pierwsze doświadczenie z ciszą. Pewnego dnia weszła do klasy niosąc na rękach czteromiesięczną dziewczynkę, którą na podwórzu wzięła z rąk matki.W przedszkolu od razu otoczyły ją dzieci, tuląc i chwytając maleństwo.Maria Montessori usiadła na wysokim krześle i powiedziała : ‚Przyniosłam wam małego nauczyciela’. Dzieci stały zdziwione, a ona kontynuowała: ‚Małego nauczyciela, ponieważ nikt nie potrafi zachowywać się tak cicho jak to małe dziecko’. Dzieci zamarły w bezruchu. ‚Nikt nie trzyma nóg tak równo jak to maleństwo’. Wszyscy od razu poprawili cichutko ułożenie swoich nóg. Maria Montessori uśmiechnęła się i dodała: ‚Dobrze, ale nikt nie potrafi być tak cicho. Słyszycie, jak delikatny jest oddech tego dziecka? Nikt nie potrafi oddychać tak spokojnie’. Zapadła ogólna cisza. Dzieci prawie chciały zatrzymać swój oddech, żeby dorównać małemu nauczycielowi. Maria Montessori wstała cicho i przeszła delikatnie parę kroków próbując nie robić hałasu, a następnie powiedziała: ‚Wychodzę bardzo bardzo cicho, jednak słyszycie, że robię trochę hałasu, ale ten mały nauczyciel idzie ze mną w całkowitej ciszy’. Dzieci uśmiechnęły się, a Montessori oddała maleństwo jego mamie.
Zdarzenie to doprowadziło do powstania ‚lekcji ciszy’.